piątek, 13 listopada 2009

Charakterystyka ras ludzkich

W poszukiwaniu pożywienia, homo sapiens (człowiek rozumny), rozprzestrzenił się po całym kontynencie. Różne warunki klimatyczne i dostosowanie się do nich, sprawiły że obecnie mamy kilka ras ludzkich. Zazwyczaj, uważa się że wyszczególniamy trzy rasy : żółtą, białą i czarną, jednak taki podział, budzi jeszcze wiele kontrowersji i sporów, z uwagi na rozmieszczenia geograficzne.

Rasa biała człowieka (europeidzi), powstała w klimacie wilgotnym, w którym mgła i gęste chmury, zahamowały swobodny przepływ promieni słonecznych. Człowiek biały, charakteryzuje się lekkim wysunięciem kości twarzy do przodu, wysuniętą do przodu dolną częścią żuchwy (wyraźna bródka), wąski nos, ciało mocno owłosione, włosy proste lub faliste, owalne w przekroju i rosnące w przekroju, skóra jasna, kolor oczu od niebieskich do jasno ciemnych.

Rasa żółta, zwana też mongolską (mongoloidzi), przystosowała się do życia w arktycznym klimacie. Pierwotnie mongoloidzi zamieszkiwali południowo-wschodnią i środkowowschodnią Azję oraz wyspy przyległe do Azji (Indonezja, Japonia, Aleuty). Charakterystycznymi cechami rasy żółtej są : płaska i okrągła twarz z widocznymi kościami policzkowymi, proste i grube włosy, słabo owłosione ciało (bądź jego brak), powieki pokrywa cienka warstwa tłuszczu (tzw. fałda mongolska), krew przeważnie grupy B, niski wzrost (zwykle do 170 cm), żółty lub jasnobrązowy kolor skóry.

Rasa czarna ukształtowała się w wilgotnym i gorącym klimacie, przez ich nos jest szeroki, gdyż powietrze nie musi być podgrzewane w jamie nosowej. Duże nasycenie barwnika w skórze, nadające jej kolor ciemnobrązowy, tworzy ochronę przed intensywnym promieniowaniem słonecznym. Dodatkowymi cechami tej rasy są szerokie i wywinięte wargi, podłużna i mała twarz, kończyny nieproporcjonalne do całego ciała, czarne kręcone włosy, oczy ciemne.

Rasy ludzkie mogą się łączyć w pary i mieć ze sobą potomstwo.

1 komentarz: